A világ összes weboldalának negyede a WordPress alapjaira épül. Az apró blogger-platform mára multinacionális nagyvállalatok, bankok és napi százmilliós olvasottságú magazinok alapját adja. Elterjedtsége mögött az áll, hogy a WordPress tartalomkezelő rendszer egyszerre biztosít könnyű kezelhetőséget a honlap tulajdonosa számára, és teszi lehetővé, hogy az alapjain bármilyen weboldalt létrehozzunk.
A nagyvállalati szektorban sincs olyan igény, amit a WordPress felől ne lehetne megoldani. És a kis- és középvállalkozói céges weboldalak és webáruházak esetében is ma a WordPress kínálja egyértelműen a legjobb megoldást. A WordPress alapjainak megértése segít mindenkinek eldönteni azt, hogy erre a platformra van-e szüksége.
Ingyenes weboldal mindenkinek
Aki saját domain-nevet vásárol magának, ingyenesen hozhat létre e domain név alatt saját weboldalt a WordPress segítségével.
A WordPress honlapkészítés esetén azonnal látni fogod, hogy a sablonerdejében ma több, mint 15 ezer ingyenes kinézet közül válogathatunk. Ezeket könnyedén telepíthetjük a weboldalon, és a testreszabást követően szinte bármilyen megjelenést elérhetünk anélkül, hogy fejlesztő segítségét kellene igénybe vennünk.
Ha ez nem lenne elég, 2018-ban 50 ezer bővítmény közül válogathatunk. Egy bővítménnyel egy-egy extra funkciót adhatunk hozzá a weboldalhoz. A lehetőségek korlátlanok: egy bővítmény segítségével például megváltoztathatjuk a betűtípusokat vagy komplett webáruházzá alakíthatjuk a honlapot.
Fontos megemlíteni, hogy a WordPress nyílt forráskódú tartalomkezelő rendszer: fejlesztőként mindenhez hozzáférünk, és a kód szintjén bármilyen módosítást elvégezhetünk. Ez a sajátossága rendkívül vonzóvá teszi a WordPress-t a fejlesztők számára.
A WordPress legnagyobb előnyei
Egyszerű kezelhetőség
A WordPress további előnyei közé tartozik még, hogy könnyen kezelhető. Egynapi tanulás után középhaladó szinten tudjuk kezelni a honlapunkat. Ez azt jelenti, hogy aki reggel találkozott először életében WordPress-szel, estére tud
- bejelentkezni, kijelentkezni, jelszót újragenerálni;
- cikket, oldalt, aloldalt létrehozni;
- tartalmat (szöveget, képet, videót) feltölteni és esztétikusan elrendezni;
- bővítményt telepíteni;
- felhasználót hozzáadni, törölni;
- alapvető dizájn-elemeket módosítani a címlapon.
A könnyű kezelhetőséggel együtt jár az, hogy egy WordPress weboldal néhány perc alatt telepíthető, néhány óra alatt pedig akár megfelelő dizájnt is létre lehet hozni vele. Ha két napot rászán az ember, és nem tudja abbahagyni, akkor elindult azon az úton, hogy pár év múlva WordPress fejlesztő váljon belőle :)
Rugalmasság
WordPress honlapkészítés révén bármilyen weboldalt létrehozhatunk, amely tökéletesen alkalmas
- személyes blog üzemeltetésére;
- céges bemutatkozó honlap készítésére;
- egyedi dizájnt igénylő bonyolult honlap elkészítésére;
- webáruház készítésére és üzemeltetésére;
- egyedi applikációkat tartalmazó összetett weboldalak készítésére.
Mindezt úgy, hogy a weboldal folyamatosan továbbfejleszthető. Ha most elindulsz egy egyszerű személyes bloggal, a jövőben ugyanazt a weboldalt fejlesztheted tovább anélkül, hogy az alapvető motort cserélned kellene.
A WordPress legnagyobb problémája
A WordPress legnagyobb problémája a fent említett legnagyobb előnyökből származik. Az ingyenesség, a széles és ingyenes sablonválaszték és a mára beláthatatlanná vált bővítményválaszték felbecsülhetetlen érték. De felhasználóként könnyen eltévedünk a sablon- és bővítményerdőben.
Hogyan válasszunk sablont?
15 ezer sablon közül nem lehet választani. Tapasztalataim szerint a kezdő WordPress felhasználók egy idő után frusztráltan hajtják le a laptopot, mert az egyre szélesebb választékban nem találják meg a nekik tetsző kinézetet. A helyzet ahhoz hasonlít, mint amikor a Facebook falunkon görgetünk lefelé: soha nem érünk a végére, mindig újabb élmény vár ránk, ami még jobb lehet, mint az eddigiek voltak.
A sablonválasztás feletti agonizálás értékes időt rabol el. Helyette három megoldást javaslok:
- Kezdő bloggerek válasszák az alap WordPress sablont, és kezdjenek azon blogolni. Ezek a sablonok a WordPress saját fejlesztései, tökéletesen működnek, a fejlesztők nem tettek beléjük rejtett linkeket.
- Választhatunk a cégek által készített megbízható és ingyenes WordPress sablonok közül, amelyek garantáltan jól fognak működni.
- Megvásárolhatjuk a legjobb WordPress sablonokat a StudioPress kiadásában, amelyek kifinomult ízlést és extrém hatékony felhasználói élményt adnak az olvasónak.
Bármelyik megoldást jó lehet. A lényeg, hogy ha kezdő vagy, ne pocsékolj rá egy óránál többet. Mert valójában sokszor teljesen mindegy, hogyan néz ki a honlapod. Sokkal többet számít a rajta lévő tartalom, az írásaid, cikkeid.
Óvatosan a bővítményekkel
A bővítmények halálos csapdába csalhatják a weboldalakat. Mivel bárki bármilyen bővítményt készíthet (és ez jó dolog), addig sajnos az is igaz, hogy rengeteg a káros bővítmény, ami árt a honlapnak (és ez rossz dolog). A legnagyobb baj azonban nem a bővítményekkel, hanem velünk, honlaptulajdonosokkal van. Csábító dolog minden problémánkra egy-egy bővítmény installálásával válaszolni, ami átmenetileg hozzáadja a vágyott fukciót a weboldalhoz.
De minél több a bővítmény egy weboldalon, annál nagyobb a meghibásodás veszélye is. Ezért a bővítmények installálása előtt legalább három kérdést tegyél fel magadnak:
- Üzleti érdeket, tényleges marketing-igényt szolgál ki a bővítmény?
- Megbízható, jó minőségű a bővítmény, jók a visszajelzések róla, amit a felhasználók adtak? Frissítik rendszeresen?
- Csak bővítmény hozzáadásával tudod ezt a szükséges funkciót hozzáadni a honlaphoz?
Ha mindhárom kérdésre hangos igennel tudsz felelni, akkor telepítsd. Ha nem, akkor viszont felejtsd el.
Egy átlagos WordPress weboldalon általában 30-40 bővítmény van. Pedig az egészséges az, ha 10 alatt tudod tartani a bővítmények számát. Természetesen tisztában vagyok vele, hogy minden weboldalnak egyedi igényei vannak, ugyanakkor egy átlagos céges weboldal tapasztalataim szerint csak kivételes esetben igényel ennél több bővítményt.
Ha van rá pénzünk, akkor nézzünk szét mindig a fizetős bővítmények között is. Egy ingyenes bővítmény által okozott kár esetén nem számíthatunk segítségre. De ha egy céges, fizetős bővítmény okoz funkcionális probémát a honlapon, a gyártó cégtől kérhetünk segítséget.
WordPress honlapkészítés: karbantartás és üzemeltetés
A WordPress honlapok esetében a biztonságra és az üzemeltetés biztonságára kiemelt figyelmet kell fordítanunk, mert a honlapunk sérülékeny. A WordPress weboldalakat – mint minden más honlapot is – folyamatos támadások érhetik, illetve ha nem frissítjük rendszeresen, leállhat, funkcionálisan sérülhet az oldal.
Ezért megéri a legjobb hosting, tárhely-szolgáltatásokat választanunk, mert ezek biztosítják azt, hogy a honlapunk megfelelő platformon fusson, állandóan készüljenek biztonsági mentések, elvégezzék helyettünk a biztonsági frissítéseket, és ezzel gondoskodjanak a zökkenőmentes, üzembiztos működésről. A tárhely talán az egyetlen olyan háttértényező, amin nem éri meg spórolni.
Nagyon fontos, hogy a honlapunkról legyen saját biztonsági mentésünk. Ha erre nincs szükség például azért, mert a tárhelyszolgáltató ezt elvégzi helyettünk, akkor is érdemes az adatbázist rendszeresen letöltenünk magunknak. Az adatbázis tartalmazza a honlapra feltöltött összes cikket, az összes URL-címet (amelyek a Google számára rendkívül fontosak) és minden információt, a dizájnt és a funkcionalitást leszámítva. Az adatbázisból egy weboldal minden gond nélkül újra előállítható.
WordPress honlapok és az online marketing
A WordPress tökéletesen alkalmas a kiemelkedő minőségű online marketing munka elvégzésére. A honlap összeköthető a közösségi média csatornákkal (Facebook, Instagram, Pinterest stb.), és könnyedén posztolhatunk tartalmakat ezekre a közösségi felületekre.
A WordPress könnyedén integrálható valamennyi jelentős email-marketing szoftverrel, tehát ha listaépítésre adjuk a fejünket (ami minenképpen javasolt), a WordPress ebből a szempontból is kitűnő választás lesz.
Renkívül fontos a honlap keresőoptimalizálása (SEO). WordPress honlapunk keresőoptimalizálása kitartó odafigyelést és rendszeres aprómunkát igényel – ez minden platform esetében így van. A WordPress előnye ebből a szempontból az, hogy a keresőoptimalizálás kezdő felhasználói szinten is menedzselhető, semmilyen kódolási tudást nem igényel. A honlapunk keresőoptimalizálása ugyanakkor tartósan hoz ingyenes látogatókat a weboldalunkra. Ennek révén csökkenthetjük a honlapunk marketingjére fordított kiadásokat.
Mekkora a kockázata a WordPress-nek, ha mégsem jön be?
Természetes, hogy a platform kiválasztása előtt remeg a kezünk, hiszen nem lehetünk biztosak benne, hogy jól választunk-e vagy nem. És természetesen én magam elfogult vagyok, hiszen ezen a platformon készítek weboldalakat. Tagadhatatlan, hogy a platformok közötti váltás minden esetben költséges, hiszen ki kell exportálnunk az adatbázisunkat, és egy új platform alatt felépíteni újra.
A WordPress esetében jó hír az, hogy könnyedén menthetjük a honlap tartalmát, és lehetőségünk van átemelni azt a konkurens CMS-ek (Content Management System = Tartalomkezelő rendszer) bármelyikébe.